Na jakie rzeczy zwracać uwagę kupując obiektyw? Co jest ważne? Jakie parametry mają duże znaczenie?

Wybór właściwego obiektywu do sprzętu fotograficznego to dla niejednego miłośnika fotografowania naprawdę nie jest proste zadanie. Najczęściej więc jest tak, iż kupiliśmy lustrzankę razem z obiektywem kitowym. Szybko się niestety przekonujemy, iż przestaje nam wystarczać, w związku z tym pojawia się pytanie, jaki obiektyw kupić, żeby spełniał nasze podstawowe wymagania.


Fotograf
Gdy mowa o obiektywie to przede wszystkim ważna jest ogniskowa. Decyduje ona o dostępnym polu widzenia, to znaczy o przybliżeniu. Tradycyjnie określa się to właśnie jako ogniskową, lecz dla laika lepiej gdy powiemy o kątowym polu widzenia. Przykładowo, obiektyw o ogniskowej 40 milimetrów daje nam innego rodzaju pole widzenia, jak będzie podpięty do aparatu o matrycy z mnożnikiem ogniskowej, jeszcze inne zaś, gdy podłączy się go z urządzeniem o matrycy małoobrazkowej. Jeśli odwiedzamy sklep fotograficzny i uświadomimy sobie, że nie do końca jest to dla nas jasne to bez wątpienia dobrze jest dopytać ekspedienta, gdyż jest to kwestia na początku dosyć trudna - .


Następnym istotnym parametrem jest jasność obiektywu. Określana jest ona przy pomocy przesłony. Opisujemy ją parametrem f/, chociaż często spotkać możemy ją również jako liczbę po ukośniku, przykładowo 90/2.8. Według definicji, wartość przesłony jest wynikiem podzielenia ogniskowej przez fizyczną średnicę otworu względnego. Im ta wartość jest mniejsza, tym obiektyw będzie jaśniejszy. W jaki sposób to rozumieć? Dajmy na to model 20 milimetrów f/1.4 będzie trochę bardziej jasny niż 20 mm f/2.0. Następnym bardzo istotnym parametrem jest zamocowanie. Od tego tak naprawdę zależy, czy uda się podpiąć sprzęt do naszego aparatu czy raczej nie będzie to możliwe. Jak szukać będziemy markowych obiektywów, czyli zrobionych przez producenta naszego aparatu, to raczej nie powinno być z tym trudności.

Najpewniej Nikon będzie pasował do Nikona, przykładowo Sigma 70 300 Nikon - . Identycznie canon do Canona, oraz Pentax do Pentaxa. Natomiast musimy zwrócić uwagę na obiektywy manualne, gdyż spora ich część nie będzie pasowała do współczesnych lustrzanek. Jeżeli będziemy pamiętać o tych trzech radach to istnieje spora szansa, iż nabędziemy całkiem profesjonalny obiektyw, który będzie idealny do naszych potrzeb.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-11-26 13:33:59
Tagi: aparat, fotografowanie, obiektyw, fotografie, sprzęt fotograficzny