Jakim sposobem prawidłowo przeczytać oznaczenie na oponach

Wszelka opona jest odpowiednio oznaczona, niezależnie od tego czy mówimy o oponach do wozu, motocyklowych czy też innych. Oznaczenie opon nie jest zwykłym, nie istotnym znakiem lub symbolem, wprost przeciwnie ma ono niezwykle ważkie znaczenie. Oznaczenie opon zezwala nam sprawdzić charakterystykę opony - wysokość boku, szerokość, typ konstrukcji oraz średnicę, co więcej oznaczenie opon oferuje wiadomości o prędkości i indeksie nośności.


opony
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Jakim sposobem więc dobrze odczytać oznaczenie na oponach? Pierwsze cyfry mieszczące się na oponie symbolizują szerokość opony. Później odszukamy wiadomości mówiące o jej profilu, to znaczy szerokości oraz wysokości boku opony. Pożądane byłoby pamiętać, iż niższy bok opony zapewnia lepsze prowadzenie wozu na zakrętach. Potem możemy znaleźć informację na temat wewnętrznej konstrukcji opony. Dzisiaj coraz więcej opon ma konstrukcję radialną, jaka symbolizowana jest literką R. Za informacją o konstrukcji opony znajdziemy wysokość felgi, to znaczy wewnętrzną średnicę opony.

Należałoby pamiętać, że średnica opony zawsze jest oznaczana w calach. Na oponach odnajdziemy także indeks nośności, jaki znamionuje maksymalne obciążenie, jakie może przenieść opona wypełniona do maksymalnego stanu ciśnienia. Na końcu opony mieści się też indeks prędkości, jaki może mieć wartość od A (najniższa) do Y (najwyższa). Każdej literze odpowiada konkretna wartość. Na oponach odkryjemy także informacje dotyczące produkcji oraz kod UTQG, jednakże kod ten mieści się jedynie na oponach osobowych. Nie posiadają go opony 4x4 czy też opony terenowe. http://www.hurtopony.pl/ http://www.hurtopony.pl/terenowe.html


Dobierając opony zimowe, odkryjemy tam znakowania typowe dla tego rodzaju opon, na przykład M+S czy 3PMSF. Niezależnie od tego czy kupimy opony kormoran, opony Michelin lub opony 4x4, na każdej oponie odnajdziemy tego typu oznaczenia. Wskazane jest zwracać na nie uwagę w toku wyboru oraz kupienia opon do naszego wozu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-06-08 12:58:38
Tagi: opony, obciążenie, nośność