Konsultacje dla społeczeństwa - dialog władzy z podatnikami

Każdy podatnik powinien mieć możliwość decydowania o przemianach powstających blisko jego obszaru zamieszkania. Ma taką możliwość pośrednio, wybierając przedstawicieli rządu, którzy będą w jego imieniu rozporządzać jakimś obszarem. Podejmowane przez nich decyzje winny być jednak bezustannie konsultowane z obywatelami aby osiągnąć możliwie najlepszy wynik.
Ludzie w mieście
Napisał: Franklin Heijnen
Na podstawie: http://www.flickr.com
Konsultacje społeczne - mediator między rządem a podatnikiem

Konsultacje społeczne są formą dialogu władzy z podatnikami. Jest to proces w którym rząd prezentują swoje plany mieszkańcom. Obejmuje to władzę każdego stopnia. Od rządu lokalnego po centralny. Konsultacje społeczne nie służą jednak jedynie pokazaniu planów oraz gotowych rozwiązań. Ideą konsultacji jest wymiana poglądów i koncepcji między przedstawicielami rządu a wyborcami, oraz wypracowanie konsensusu. Ostateczna decyzja należy jednak do rządu, który powinien rozpatrzeć roszczenia a także potrzeby wyborców. Na dyspozycję mogą wpływać takie uwarunkowania jak dostępny budżet czy też fizyczna niemożność stworzenia jakiegoś pomysłu.

Konsultacje społeczne - okoliczność do zacieśnienia międzysąsiedzkich więzówKonsultacje społeczne prowadzone przez władze lokalnego szczebla (dzielnicy, gminy, miasta) to wyśmienita okazja do zapoznania się z osobami, z którymi być może mijamy się często na ulicy. Ma to pozytywny wpływ jeżeli chodzi o atmosferę znajdującą się wśród ludzi zamieszkujących dany obszar. Może też podnieść bezpieczeństwo w okolicy. Zawsze lepiej mieć świadomość w jakim otoczeniu się żyje.

Ludzie
Napisał: New Zealand Tertiary Education Union
Na podstawie: http://www.flickr.com
Konsultacje społeczne - warto wziąć w nich udział

Opłaca się przeznaczyć swój czas na wzięcie udziału w planowanych konsultacjach społecznych. Przede wszystkim dotyczą one życia podatników. Jest to wystarczający powód do tego, aby stać się ich częścią. Jest to okazja do wysłuchania planów, które mają być wprowadzone w życie. Jest to także miejsce do wymiany pomysłów z innymi obywatelami czy też ekspertami oraz przekonania ich do swoich poglądów lub też modyfikacji własnych. Jest to też okazja do nawiązania nowych znajomości i zacieśnienia sąsiedzkich relacji.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 10:01:33
Tagi: budżet, znajomości