Różnorodność potraw na wieczerzę wigilijną w zależności od rejonu kraju w jakim ja jemy

Boże Narodzenie to najpiękniejsze rodzinne święta. Z radością hołdujemy świątecznej tradycji, pieczemy ciasta, odgrzebujemy babci przepisy kulinarne, w tym czasie nawet gotowanie jest fragmentem rytuału świątecznego. Ale czy na pewno wiemy skąd wzięły się obrządki bożonarodzeniowe pielęgnowane przez pokolenia?


Przysmak świąteczny
Napisał: CCFoodTravel.com
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wigilia to w naszym kraju dzień niezwykły ,dzień wybaczenia, dzień familijnych spotkań i kulminacyjny punkt tych świąt. Dlatego, aż ciężko w to uwierzyć, ale kolacja wigilijna, pojawiła się w naszej tradycji dopiero w XVIII wieku. Najważniejszym chwilą tego dnia jest uroczysta kolacja złożona z postnych potraw, do której zasiada się z momentem pojawienia się pierwszej gwiazdki na niebie, zwyczaj ten ma przypominać gwiazdę betlejemską, która przyprowadziła do stajenki Betlejemskiej Trzech Króli.

Najmłodszym zwyczajem Bożonarodzeniowym jest choinka, która przyszła do nas z Niemiec w XVIII wieku. Wcześniej w polskich domach stawiało się snopki nie wymłóconego zboża lub wieszało jemiołę. Tego specjalnego wieczoru, wszystko jest magiczne i okazuje się mieć symboliczne znaczenie. Nawet w jakiej ilości są potrawy na wigilię (link) znajdują się na stole. Tradycja karze, by wieczerza składała się z nieparzystej liczby dań. W wiejskiej chałupie jedzono wiec 7 potraw (7dni tygodnia) na dworach szlacheckich podawano ich już 9 (9 chórów anielskich) a u arystokracji kolacja wigilijna składała się z 12 potraw na cześć dwunastu apostołów. Dania pojawiające się owego wieczoru na wszystkich stołach zarówno chłopskich jak i szlacheckich były przygotowane z darów lasu, pól i jezior. Wspaniałym ceremoniałem, jest
zobacz to
Napisał: Mike Gifford
Na podstawie: http://www.flickr.com
przestrzegany do dzisiaj w wielu domach, zakaz spożywania mięsa zwierząt, tłumaczony tym, że tego szczególnego dnia wszystkie istoty żywe tworzą jedną rodzinę.

W wielu domostwach, jada się różne potrawy na wigilię, uznając je za tradycyjne strawy wigilijne. Różnice te wywodzą się z lokalnych zwyczajów i przywędrowały razem z naszymi rodzinami z różnych regionów kraju. Jak wynika ze źródeł pisanych w Wielkopolsce i na Śląsku, przygotowywano zupę rybną lub migdałową.

Natomiast w Galicji i wschodniej części Polski, spożywano tego dnia barszcz albo zupę grzybową. Na wszystkich stołach, tradycyjnie znajduje się mak, choć i on, podawany jest w różnych postaciach. Dawniej przyrządzano z niego zupę, dodawano do kluseczek i kasz. Tak powstała najsłynniejsza chyba z polskich potraw, wigilijna kutia. W najstarszych przepisach kulinarnych, kutia przyrządzana jest z całych ziaren pszenicy, będących symbolem odradzającego się życia, maku oznaczającego spokojny sen i odpoczynek oraz miodu-zwycięzcy nad złymi mocami. W innych regionach kraju mak pojawia się w przepisach na ciasta, takich jak makowiec, strucla z makiem czy rolada drożdżowa. Z tradycji chłopskiej wywodzi się groch z kapustą czy kapusta z grzybami a ciekawostką jest fakt, że strawy z ryb na dworach szlacheckich traktowane były jako jedno danie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-06-17 18:58:53
Tagi: potrawy, dania